Untitled Document
2014. január 23.
A nagy tekintélyű kálvinista zsoltárköltő
375 éve, 1639. január 17-én hunyt el Szenczi Molnár Albert nyelvtudós, filozófus, zsoltárköltő, egyházi író, műfordító. A református egyházat megajándékozta a zsoltárokkal, a javított Károlyi-bibliával, míg latin szótárával megnyitotta a magyar értelmiség előtt az utat az európai tudományosság felé.
tovább >>>
Mindent vágytam szeretni, mint az Isten
125 éve, 1889. január 20-án született Sík Sándor piarista tanár, tartományfőnök, költő, műfordító, irodalomtörténész, egyházi író,
cserkészvezető, az MTA levelező tagja, a 20. század Kossuth-díjas magyar lírikusa. A 7. és 8. gimnáziumi osztályokat rendi studensként Kecskeméten végezte és itt tett érettségit. A hírös városban érte el az első irodalmi és tudományos sikereit, valamint itt lelt rá igazi lelkiatyjára, Zimányi Gyulára is.
tovább >>>
A TELJESSÉG FELÉ TÖREKVŐ JÁTÉKOS POÉTA
25 éve, 1989. január 22-én hunyt el Weöres Sándor Kossuth- és Baumgarten-díjas magyar költő, író, műfordító, irodalomtudós. Költői tehetsége korán megmutatkozott. Első írói sikereit 1928-ban élte meg, 1929-ben pedig már a Pesti Napló és a Pesti Hírlap is közölte verseit. Ezek közül az Öregek című annyira megtetszett Kodály Zoltánnak, hogy megzenésítette. A mű 1934-ben az első kecskeméti Hírös Hét Kodály-bemutatókkal ékes kórushangversenyén hangzott el először a Kecskeméti Dalárda előadásában.
tovább >>>
A művészi kifejezés lehetőségeit kereste
25 éve, 1989. január 19-én hunyt el Holics Gyula fotóművész. Egy Kecskeméten, a Magyar Fotográfiai Múzeumban őrzött, 1986. június 30-án saját kezűleg kitöltött személyi adatlapján alkotó tevékenységét így jellemezte: A fotózásban elsősorban a művészi kifejezés lehetőségeit kerestem és ezt a törekvésemet, ahol csak lehetséges volt az alkalmazott fényképezésben is igyekeztem megvalósítani.
tovább >>>