Németh László Kossuth-díjas író, publicista, műfordító, a XX. századi magyar próza egyik nagy hatású képviselője 1932-ben került kapcsolatba Kecskeméttel:
Tanu című folyóirata a Tóth László vezette Részvény Nyomdában készült.
Az első szám 85 éve, 1932. szeptember 26-án jelent meg, ezt 1937 elejéig további 17 füzet követte.
Németh László Kecskeméti emlékek címmel megjelent írásában így összegezte a Tanu Kecskemétre kerülését, indulását:
„...Könnyebb volt ezt a folyóiratot elgondolni, sőt megírni, mint fönntartani. […] A legkedvezőbb, úgy emlékszem, a pápai nyomda ajánlata volt; a kecskeméti vezetője azonban személyesen is eljött, s ez döntött: az »ő«-ző beszédű, fiatalos képű ember megnyerte bizalmunkat: az irodalomban sem volt idegen, s nyilván kedvére volt a különös folyóirat, amelyen át ő is segít az állóvízzé vált irodalom megkavarásában. Így kerültem én kapcsolatba - Tóth László újságíró és sakktudós útján - az Első Kecskeméti Hírlapkiadó és Nyomda Vállalattal, amelynek ő akkoriban lett az igazgatója."
Később Németh László több előadást is tartott a hírös városban, cikkei jelentek meg a Kecskeméti Lapokban, megismerkedett a kecskeméti szőlő- és gyümölcskultúrával - parcellát vásárolt Kisnyírben -, és a Kertmagyarország eszméjének meghirdetésekor a hírös várost példaként tartotta számon.
Könyvajánló
MEGJELENT! MEGJELENT! MEGJELENT!
VALLOMÁSOK, EMLÉKEK
- az életről, Kecskemétről
Ötven életút, ötven sikertörténet
(további információk: »» )
TÁMOGATÓINK
A Hírös Naptár Szerkesztősége ajánlata