„Pályám és sorsom a magyar Alföldhöz kötött. Az Alföld neveltjeként megtanultam tisztelni elődeim erőfeszítéseit, hogy mostoha helyzetükön mindig tudtak változtatni. Életem során arra törekedtem, hogy megfeleljek a kihívásoknak és szolgáljam környezetemet, városaimat és az ott élő embereket.”
Jóllehet budapesti származású volt, életét az Alföld komplex fejlesztésének szentelte. Életműve a vidéken élő és alkotó kortárs magyar építőművészek közül az egyik leggazdagabbnak és legegységesebbnek mondható.
Novák István Ybl- és Prima Primissima díjas építész, Szeged díszpolgára 80 éve, 1938. január 16-án született. A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán 1961-ben szerzett diplomát. Ezt követően – rövid pécsi kitérő után – 28 évig a szegedi CSOMITERV tervezője, majd vállalati főépítésze volt, azután 1990-ben önálló építész irodát hozott létre. Előbb Szarvas, azután Szeged, majd Makó és Orosháza város főépítésze volt. Pályafutása során mintegy kétszáz épületet tervezett. Jó néhány jellegzetes alföldi település, többek között Gyula, Békés, Szentes és Orosháza városközpontjait álmodta újjá. A szlovákiai Ajnácskő kis magyar katolikus közössége naponta meríthet erőt abból a csodálatos templomból, amit ajándékul tervezett nekik. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban a Feszty-körkép otthonául szolgáló, monumentalitásával, egyszerűségével és természetességével ható rotundája is az ő nevéhez kapcsolódik. Iskolatervezési munkásságához – például Pécsen, Budapesten, Kiskunhalason, Baján, Szegeden és Kecskeméten is – kiemelkedő, több célú létesítmények fűződnek. 2013 februárjában hunyt el.
(
Források: *delmagyar.hu *mako.hu *Napút, 2007)
Könyvajánló
MEGJELENT! MEGJELENT! MEGJELENT!
VALLOMÁSOK, EMLÉKEK
- az életről, Kecskemétről
Ötven életút, ötven sikertörténet
(további információk: »» )
TÁMOGATÓINK
A Hírös Naptár Szerkesztősége ajánlata