Ma történt2017. augusztus 26.
50 éve, 1967. augusztus 26-án és 27-én rendezték meg az első kecskeméti népzenei találkozót, amelynek alapgondolata — a magyar népzenei anyag, hagyomány még fennmaradt részének elevenen tartása, megőrzése — napjainkban is időszerű. A Kecskeméti Városi Tanács művelődésügyi osztálya által szervezett rendezvényre csaknem százan érkeztek az ország különböző városaiból, falvaiból. A vendégeket a városi tanácsháza dísztermében Fehér Sándor vb-elnökhelyettes üdvözölte, akik ezt követően ellátogattak az Ének-Zenei Általános Iskolába, majd Katona József szülőházában két kiállítás megnyitásán is részt vettek. A magyar kórusmozgalom története című kiállítást Maróti Gyula, a Népművelési Intézet osztályvezetője nyitotta meg, a másik kiállításon a magyar népi hangszereket Tóth Margit, a Néprajzi Múzeum tudományos munkatársa mutatta be. A program este 7 órakor a megyei tanács dísztermében díszelőadással folytatódott, amelyen valamennyi énekes és népzenész fellépett. A bemutatót a Magyar Televízió és a Rádió is közvetítette.
A találkozó második napján nyilvános tanácskozást tartottak a magyar népzene jelenlegi helyzetéről, melyen többek között dr. Sárosi Bálint is felszólalt. A Magyar Tudományos Akadémia Népzenekutató Csoportjának vezetője elmondta: "Változó korunkban már csökken az igény a népművészetek iránt és bár néha reneszánszról beszélünk is számot kell vetni azzal, hogy mind szűkebb lesz azok köre, akik egyrészt művelői a népi éneknek, zenének, másrészt gyönyörködésből, szórakozásból érdeklődnek iránta."
A rendezvény zárásaként a népzenészek és énekesek Kecskemét tanyavilágában, így a belsőnyíri, a katonatelepi, a kadafalvi iskolában és a Törekvés Tsz-ben mutatták be műsorukat.
(Forrás: *Petőfi Népe, 1967, 1977)
Könyvajánló

MEGJELENT! MEGJELENT! MEGJELENT!
VALLOMÁSOK, EMLÉKEK
- az életről, Kecskemétről
Ötven életút, ötven sikertörténet
(további információk: »» )
TÁMOGATÓINK

A Hírös Naptár Szerkesztősége ajánlata