1891. március 8-án alakult meg Kecskeméten a Katona József Kör. Az alapítók a kör törekvéseit így határozták meg:
"A kör célja az általános nemzeti közművelődés szemmel tartása mellett társadalmi egyesülés, főleg a városi közművelődés előmozdítására és fejlesztésére, a hazai irodalom és tudományok pártolására és népszerűsítésére, a művészetek ápolására és gyámolítására, Kecskemét város történetében akár itt születésüknél, akár működésüknél fogva helyet érdemlő férfiak és nők emlékezetének felelevenítésére és ébrentartására, valamint általában a társadalmi élet emelésére és a magyarosodást előmozdító hazai egyesületek támogatására."
Az egyesület alakuló közgyűlésén 156 ember kérte felvételét: 5 alapító, 43 rendes és 108 pártoló tagot regisztráltak. A már több éve várt eseményen Dékány István a Katona József Kör szükségességéről és időszerűségéről így beszélt:
"Ily kör megalakítását önmagunk s városunk tisztessége s jó hírnevének fentartása egyaránt követelik. …Sürgősen követeli pedig tőlünk a Katona József Kör megalakítását azon körülmény is, mert a jövő év november hava 11-én nagy szellemű hazánkfia születése napjának már százados évfordulója lesz.”
Az alapszabály belügyminisztériumi jóváhagyása után 1891. május 28-án megtartották a tisztválasztó közgyűlést. Közfelkiáltással a kör első elnöke Horváth Döme lett, aki a mai napig Kecskemét egyik legnagyobb fia, és akinek legnagyobb érdeme a Katona-kultusz megalapítása.
(
Forrás: *Katona József Könyvtár)