Ma történt
140 éve, 1874. január 5-én született Bátky Zsigmond etnográfus, geográfus. 1896-tól a Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztálynál dolgozott. 1919-től az osztály vezetője, 1926 és 1934. között a Néprajzi Értesítő szerkesztője volt. 1934-ben a Történeti Múzeum címzetes főigazgatójaként ment nyugdíjba. Egyik fő munkája — Győrffy Istvánnal és Viski Károllyal — a Magyarság néprajza című összefoglaló mű. Jelentősek a településtörténet, építkezés, táplálkozás, viselet, mesterségek terén végzett kutatásai, cikkei, könyvei. Kecskemét és Kecskeszáraz címmel megjelent könyvében Pais István "Kecskemét" cikkéről fogalmazta meg észrevételeit.
(Forrás: *Katona József Könyvtár)
115 éve, 1899. január 5-én született Izsák Imre festőművész, tanító. 1918-ban római katolikus kántor tanítói oklevelet szerzett, majd az Izsáki Római Katolikus Elemi Iskola rendes tanítója lett. Kántori képzettsége és kitűnő énekhangja alapján az izsáki gyülekezet kántorrá választotta. Tanítói munkája mellett tájképeket, csendéleteket festett. Gyűjtötte Izsák mondáit, a település történetének adatait.
(Forrás: *Kecskeméti Életrajzi Lexikon)
60 éves Kovács Jenő András háziorvos. 1954. január 5-én Kecskeméten született. Iskoláit szülővárosában végezte: előbb a Jókai Mór, majd a Petőfi Sándor Általános Iskola tanulója volt. Középiskolai tanulmányait a Bányai Júlia Gimnáziumban folytatta, míg orvosi diplomáját a Szegedi Orvostudományi Egyetemen szerezte. Ezt követően hat évig a megyei kórház I. számú belgyógyászatán dolgozott. 1984 óta a város egészségügyi alapellátásában tevékenykedik: előbb körzeti, majd háziorvosként. 1998. október 18-tól 2002. október 20-ig Kecskemét alpolgármestere volt. 2003-ban Kecskemét Városért Egészségügyi Díjat vehetett át. Nős, négy fiúgyermeke van.
(Források: *Katona József Könyvtár *Városházi ki kicsoda, 1999)
60 éves Happ István okleveles kertészmérnök, a Balatonboglári Borgazdasági Zrt. vezérigazgatója. 1954. január 5-én a Somogy megyei Gamáson született. Általános iskolába szülőhelyén járt, majd tanulmányait előbb Balatonbogláron, a Kertészeti Szakközépiskolában, azután Kecskeméten, a Kertészeti Főiskolán folytatta. Egyetemi diplomáját 1989-ben Budapesten, a Kertészeti Egyetemen szerezte. Kecskeméti évei után, 1975-ben a somogybabodi Petőfi TSz. gyümölcstermesztési ágazatvezetője lett. 1977-től Balatonbogláron az Állami Gazdaság Kutató Állomásán helyezkedett el: előbb mint szaktanácsadó dolgozott, később az állomás helyettes vezetőjévé, 1990-től vezetőjévé nevezték ki. 1995 óta a Balatonboglári Borgazdaság munkatársa. Nyolc évig a cég termelésszervezési osztályának vezetőjeként a szőlőtermesztési rendszert vezette. 2003 óta a részvénytársasággá alakult vállalkozás vezérigazgatója.
(Forrás: *Who is Who Magyarországon)
25 éve, 1989. január 5-én hunyt el Ulakcsai Antal református lelkész. Tahitótfalun és Kecskeméten káplánkodott. A II. világháborúban az orosz fronton tábori lelkész volt. Hazatérve Kecskeméten a Középfokú Kereskedelmi Leányiskolában vallástanár lett, illetve ifjúsági lelkészként a helyi református gyülekezetben is szolgált. Aktív munkát végzett, így például közel száz kecskeméti lány számára tábort szervezett. A mátraházi eseményen gyerekként részt vett a ma már nyugdíjas lelkipásztor, Varga László is. A Dunamelléki Református Egyházkerület korábbi püspökhelyettese - napjainkban országgyűlési képviselő - így emlékezett vissza a 65 évvel ezelőtt történtekre: "Kecskemétről 1949-ben az akkori ifjúsági lelkész Ulakcsai Antal szervezésében közel 100 fős leány-tábor vert sátrat a Zsoltároson. Béreltek Abasáron egy csacsifogatot, amelyen egész nap szállították a vizet az üdülőtől a Zsoltárosig. A csacsinak Csilla volt a neve, - és most elnézést kérve mindenkitől, de őszintén megrendülve szószerint szeretném idézni Berzétei Lászlót - «Az a kis diák pedig, aki egész nap vezette a csacsit oda-vissza: Varga Laci volt. A 12 éves kecskeméti kisfiú itt határozta el, hogy ő is lelkész lesz. Úgy lett, ma Kecskeméten lelkész. Amikor valahol van alkalma, mindig elmondja, hogy engem az Isten a szamár mellől hívott el szolgálatra». És ez valóban így volt. Akkor már másodszor voltam Mátraházán, először 1948-ban a Diáküdülőben. 12 évesen itt jelentettem ki, hogy elfogadom Megváltómnak Jézus Krisztust, majd a következő évben már «szolgáltam» a kecskeméti lány-tábort csacsi fogatosként."
Kecskemétről Kiskunhalasra hívták meg Ulakcsai Antalt, ahol 1953. szeptember 1. és 1977. november 30. között volt lelkipásztor. Nevéhez fűződik a halasi templom felújítása. Később Nagy Szeder István bevonta a pesterzsébeti segélyező adománygyűjtésbe. 20 éven keresztül szolgált együtt Paczolay István református lelkésszel.
A frontszolgálat borzalmai, 56 eltiprása, a Rákosi- és Kádár-diktatúra időszakának legnehezebb évei sem tudták kikezdeni emberségét, hitét és szolgálattevő elkötelezettségét, mindvégig rendületlenül tartotta magát keresztény hitéhez és annak erkölcsi szelleméhez. Dr. Nagy István lelkész, a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának intézetvezető főiskolai tanára szerint Ulakcsai Antal puritán, „cafrangokat”, címeket és „kegyeskedést” nem tűrő, pontos személyiség volt. Fia, Ulakcsai Zoltán így emlékezett vissza édesapjára: "Konzervatív volt a testi, lelki és szellemi tisztaság megtartásában, de modern és fiatalos a vidámságban, játékosságban, ezért szerették a gyerekek és a fiatalok is. Sosem politizált, de politikusan viselkedett, így segített a gyülekezetnek is átvészelni a nehéz időket. Hirdette, hogy Jézus Krisztus keresztje a mi életünknek is ítélete, és ezért sürgette a mielőbbi megtérést mindnyájunknak."
(Források: *Halasi Tükör, 2012 *Parókia Portál)
Mindaz, amit Kecskemétről tudni érdemes
Turisztikai multimédiás DVD-ROM, amely szöveges információk, térképek, több mint ezer fotó és 13 videofilm segítségével mutatja be a város műemlékeit, múzeumait, természeti kincseit, speciális vonzerőit. A háromnyelvű kiadvány ismerteti a városban született, vagy egykor itt élt és alkotott hírességek életútját, valamint a Kecskeméten napjainkban működő intézmények, civil szervezetek, turisztikai szolgáltatók és cégek tevékenységét is.
Megvásárolható több könyvesboltban:
- Forrás Galéria (Kéttemplom köz 7.)
- Korda Könyvkereskedés (Lestár tér 2.)
- Líra Könyv- és Zeneszalon (Hornyik krt. 2.)
- Református Könyvesbolt (Szabadság tér 6.)
Megrendelhető a kiadó címén is:
6000 Kecskemét, Tópart u. 8/c.
Tel.: 20/886-1979
E-mail: info@hirosnaptar.hu
Hírös Naptár Évkönyv - 2009
Kecskemét az évfordulók és jubileumok tükrében
„A kecskemétiek két homokszem köré is eleven világot tudnak elképzelni.” Csoóri Sándor gondolatát a Hírös Naptár 2009-es Évkönyvének szereplői: a 450 éve céhbe szerveződő szűcsök, a 325 éve templomot építő reformátusok, a 100 éve művésztelepet alapító városvezetők és alkotók, és a napjainkban is aktív, a szellem méltóságát évtizedek óta őrző írók, költők, népművelők, feltalálók, kutatók, lelkészek, orvosok és pedagógusok egyaránt igazolják.
Életükkel, törekvéseikkel érdemes megismerkedni, hiszen nekik is köszönhetjük, hogy a mindenkori válságos idők ellenére Katona József kívánsága valóra válik: „Hagyja a sors késő századokig gyarapodásodat”.
Megvásárolható több könyvesboltban, közgyűjteményben:
- Forrás Galéria (Kéttemplom köz 7.)
- Katona József Könyvtár (Piaristák tere 8.)
- Korda Könyvkereskedés (Lestár tér 2.)
- Kládó Könyv (Kéttemplom köz 2.)
- Líra Könyv- és Zeneszalon (Hornyik krt. 2.)
- Református Könyvesbolt (Szabadság tér 6.)
Megrendelhető a kiadó címén is:
6000 Kecskemét, Tópart u. 8/c.
Tel.: 20/886-1979
E-mail: info@hirosnaptar.hu
Könyvajánló
Benczúr Csaba: Hírös holokauszt - dokumentumregény
Új könyv Kecskemétről!
A kecskeméti Benczúr Csaba ötödik regénye, a Hírös holokauszt Kecskemét históriájának legsötétebb fejezetéről, a zsidók gettóba küldéséről és deportálásáról szól. Kegyetlen pillanat a „hírös város” hat és fél évszázados történelmében: szűk hónap alatt lejátszódó rablás, összegyűjtés, szenvtelen kínzás. A központi hatalom által vezérelt hajdani városvezetés a magyar csendőrséggel, a rendőri erőkkel kart karba öltve szabadult meg a gazdasági-kulturális élet hasznos szereplőitől, elindítván őket a zsidók Golgotájába, Auschwitzba vezető vasúton. Az író finom lélekkel mutatja be az eseményeket izraeliták, csendőrök és hivatalnokok nézőpontjából, s egy viszonzatlan szerelmen keresztül. A dokumentum-regényben feltárul az 1940-es évekbeli Kecskemét, ismereteket kapunk Izsák követőinek vallásából, szokásaiból. A Hírös holokauszt című kötet méltó főhajtás jó magyarok és magyar zsidók előtt. Hiánypótló mű, amely a magyarországi holokauszt 70. évfordulója előtt jelenik meg Borzák Tibor szerkesztésében.
Kapható az Alexandra, a Libri, a Líra boltjaiban és a Bookline honlapján. Megrendelhető ia kiadónál is:
borzak.tibor@gmail.com.
Könyvajánló
Szakál László: Régi idők vendéglátása a Duna-Tisza közén
A kötet több mint hatszáz képpel és kordokumentummal idézi fel az elmúlt másfél évszázad legismertebb bácskai és kiskunsági vendéglátósait, a kedvelt szórakozóhelyeket, a zenészeket.
"Sok-sok éve nekiláttam, hogy ami még fellehető képben, szövegben, emlékben, felkutassam és elmondjam, milyen is volt az utóbbi 100-150 év vendéglátása a Duna-Tisza közén. Kisebb-nagyobb híres kocsmák, vendéglők, cukrászdák minek köszönhették sikereiket, fejlődésüket, és ha kudarc érte őket, mi okozta, természeti csapás vagy emberi gonoszság, s a szörnyű években hogyan lettek sikereik mártírjai. Sokan vagyunk, sokan vannak még, akik emlékeznek ezekre a vendéglátóhelyekre, tulajdonosaikra, üzletvezetőikre, pincérekre, szakácsokra, zenészekre. Híres ételspecialitásaikra, melyekért messzeföldről is elzarándokoltunk, hogy együnk egy finom halászlét vagy pacalpörköltet. De azoknak is tanulságosak ezek a történetek, akik fiatalok, így nem emlékezhetnek ezekre a nevekre, emberekre. Hisz ez a krónika azt próbálja felidézni és megmutatni, milyen is volt a múlt, amikor vendéglátásunk naggyá és magyarrá lett. Bizonyára sok tapasztalat, tanulság, érdekesség van ezekben a történetekben, tán érdemes elgondolkodni. Ezért írtam a Régi idők vendéglátását" (Szakál László)
A kötet megvásárolható többek között a Katona József Könyvtárban és beszerezhető a szerzőtől is (78/480-380).
Könyvajánló
Borzák Tibor: Szembeszélő
Az interjúkönyv szerzője hisz abban, hogy értékválsággal küszködő világunkban a minőségnek, a hitelességnek különösen nagy jelentősége van. Csak bízhatunk abban, hogy lejár a percemberkék, a szürke bulvársztárok ideje, és a figyelem ismét azokra irányul, akiknek teljesítménye példaértékű, gondolataikra érdemes odafigyelni.
A kötetben harminc ilyen híresség szerepel. Az oldott hangvételű beszélgetések során nem csak életük és pályájuk lélekemelő pillanatairól vallanak, hanem véleményt formálnak mai világunkról is. Nincsenek elhallgatni való témák, a legszokatlanabb kérdéseket sem hárítják el. A hosszabb beszélgetések között novellába öntött sorsfordító történetek olvashatók.
Szemtől szembe – őszintén.
Szembeszélő – hírességekkel.
A könyv szereplői:
Alföldi Róbert, Bíró Eszter, Bozsik Yvette, Bódis Kriszta, Czinkóczi Zsuzsa, Esterházy Péter, Geszti Péter, Grecsó Krisztián, Halász Judit, Haumann Péter, Hernádi Judit, Janisch Attila, Joe Murányi, Kepes András, Koncz Zsuzsa, Konrád György, Kovács Kati, Lajkó Félix, Markó Iván, Molnár Piroska, Palya Bea, Popper Péter, Sándor György, Sára Sándor, Sebestyén Márta, Szipál Márton, Tony Curtis, Törőcsik Mari, Udvaros Dorottya, Varnus Xavér
Könyvajánló
Kada Erika: Színek, hangok az ezredfordulóról
„Kada Erikát saját szép versrészletével jellemzem: «szeme fényében opálosan tiszta a törtfehér». Mert elsősorban poéta ő, a szó eredeti, csiszolva formáló értelmében. Poéta, nemcsak ha éppen nyugalmas-áldott verssorait írja, hanem ha négy gyermekét neveli asszonyi áhítattal, vagy – mint most – a világra rácsodálkozva kérdez valaki mást, történetesen jelentős (azaz jeles, Isten által áldozatra kijelölt) áldásos embertársat. […] Kötetén zsinóros aranymetszetként húzódik végig az embersorsokban, művészsorsokban is önnön rendeltetését kereső s találó értelmiségi asszony megfeszített s érdekfeszítő figyelme, érdeklődése, értéklődése. […] Ritka az az interjúkönyv, melyben se kihívó, se visszariadó a kérdező hangja. Itt a szerző – hiszen ő jegyzi a gondolatkonglomerátumot – határozott (önálló és környezet-kínálta) válogatással s elvárással közelít. Jól felkészült, ismeri tárgyát-alanyát, nem beszél mellé, de hagy elbeszélni, s valahol mindig ítél és dicsér. Értékcentrikusan, értékes egyénítésben.”
(Turay G. Kamill főiskolai docens, esztéta)
Könyvajánló
Kiss Zsolt: India - Az árnyékok színei
Kiss Zsolt kecskeméti fotóművész képei indiai hangulatokat mutatnak be. Fényűző palotákat és nyomortelepeket. Fényeket és árnyékokat.
"… Este nyolc óra volt, amikor megérkeztem Delhi repülőterére. Fülledt meleg és hatalmas embertömeg fogadott. Taxisok, árusok és kéregetők hadán kellett átverekedni magam. Omladozó házak, szemétkupacok, alvó emberek és kutyák között botorkáltam. A földön fekvő gyermekek láttán sajátjaim jutottak eszembe. Mégiscsak jó helyre születtünk – gondoltam akkor.
Kintlétem végére megértettem, hogy aminek egy rövid ideig a részesévé váltam, az egy különös, ősi kultúrán alapuló világ. A „civilizálására" tett kísérletek eddig – szerencsére – sikertelenek maradtak. Manapság a műholdas televíziózás és a turisták egyre nagyobb száma talán nagyobb veszélyt rejt, mint egykor a gyarmatosítás. Felkavaró képek, idegen értékek és érzelmek áradata zúdul a nyugati kultúra agressziójának kiszolgáltatott emberekre. Bízom benne, hogy ez a nép még a globalizáció kihívásait is túléli, és évszázadok múltán is ősi kultúrájának fényében ragyog INDIA… " (Kiss Zsolt)
A fotóalbum a Magyar Fotográfiai Múzeum kiadásában, Kincses Károly szerkesztésében, bevezetőjével és Farkas Antal Jama tervezésében jelent meg.