... zene nélkül nincs élet ...125
125 éve, 1882. december 16-án, Kecskeméten született Kodály Zoltán, a 20. század egyik legnagyobb magyar zeneszerzõje, zenetudósa és zenepedagógusa. Édesapja, Kodály Frigyes a város teherleadási pénztárnoka volt, majd Szobra állomásfőnöknek nevezték ki, így Kodály alig féléves gyermekként szüleivel elköltözött Kecskemétről. Később így írt erről az időszakról: „Születtem Kecskeméten, de mivel szüleim pár hónapos koromban elköltöztek onnan, nem illet meg a 'Kecskemét fia' büszke név”.
Ezt követően érettségiző diákként látogatott el szülővárosába, majd negyven éves korában, amikor Kecskeméti Végh Mihály zsoltárától ihletett Psalmus Hungaricus című műve már ismertté tette. Az első ének-zenei általános iskola avatásán is jelen volt. Ünnepi beszédében így fogalmazott: „Emlékezetes napot élünk. Ez nem egyszerűen egy új épület avatása, hanem fordulópont a magyar művelődés történetében... Innen azzal a tudattal mennek ki az életbe a gyerekek, hogy zene nélkül nincs élet…”
1967-ben halt meg. Életműve fáklyaként világít vissza a megtett történelmi múltra ugyanúgy, mint előre a halhatatlanságba. Élete, gondolatai példaként állhatnak valamennyiünk előtt: „Nem sokat ér, ha magunknak dalolunk, szebb, ha ketten összedalolnak. Aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a Nagy Harmónia, amiben egyek lehetünk. Akkor mondjuk csak igazán: Örvendjen az egész világ!"