Összefogással épült100
100 éve, 1907-ben épült fel az egykori Iparos Otthon Komor Marcell és Jakab Dezső műépítészek tervei alapján a kecskeméti iparosok összefogásával. Egyesek pénzadománynyal, mások mesteremberként a saját munkájukkal járultak hozzá a szecessziós stílusú épület létesítéséhez.
Az ünnepélyes átadásra 1907. december 7-én került sor, s mint a helyi sajtó lelkes szavaiból kiderült:
„...Az egész épületen szépen érvényesül a magyar stíl, mely az egyszerű, de ízléses külső homlokzaton és a nagyteremben üvegmozaik berakásokkal, a kávéházban pedig festéssel domborodik ki teljesen”.
Az építtetők emlékét a bejáratnál márványtábla őrzi.
Az épület földszintjén egykor vendéglő és kávéház üzemelt, míg üvegmozaikkal díszített emeleti terme társas összejövetelek és kulturális rendezvények helyszínéül szolgált. Sőt, szálloda is működött benne az átutazó iparosok számára.
A II. világháború után az épület a Kecskeméten állomásozott szovjet csapatok kultúrháza lett, majd 25 évvel ezelőtt, 1982-ben Szalvay Mihály Úttörő és Ifjúsági Otthon néven nyitotta meg kapuit. Napjainkban is a város gyermek és ifjúsági szabadidős intézménye: sokrétű, gazdag kulturális programot kínál a gyerekek és fiatalok számára.
Az intézmény üzemeltetésében működik az Otthon Mozi és a város Parádfürdői Ifjúsági Tábora is. Előbbi a vidéki art mozi hálózat jelentős központja, arculatát a művészfilmek bemutatása és az ifjúsági vetítések jellemzik. Utóbbi pedig a nyári vakáció idején alkotó és természetjáró táborok, míg év közben erdei iskolai, turisztikai és üdülő programok számára biztosít lehetőséget.