FIATAL ÍRÓK EGYKOR ÉS MOST30
Lakitelek egy fotóművész szemszögéből
Bahget Iskander első fotóit a magyar valóság, a paraszti élet, a tanyavilág különös atmoszférája ihlette. Kecskemétre költözve szociográfiai témájú képei összekapcsolták a Forrás folyóirattal. Az elmúlt évek-évtizedek során a kiadvány munkatársai által szervezett rendezvények többségét a szíriai származású fotóművész megörökítette.
A 2009 májusában megtartott találkozó résztvevői,
a háttérben a 30 évvel ezelőtt készült fotók (Fotó: Bahget Iskander)
„Egy alkalommal Lezsák Sándor félrehívott és suttogva említette: a közeljövőben lesz majd «valami» Lakiteleken és ott feltétlenül számít rám” – emlékszik egy három évtizeddel ezelőtti eseményre Iskander. –
„Örültem a lehetőségnek, s örömöm csak fokozódott, amikor a Fiatal Írók Találkozója résztvevői között megpillantottam Illyés Gyulát is, akit én már akkor is rendkívül tiszteltem. Éreztem, hogy jó helyen vagyok. Egy olyan közösségbe kerültem, amelynek tagjai másokhoz képest kissé merészebben, az akkori helyzetet őszintén elemezve beszélgettek. A társadalomról, a hazáról, az ország jövőjéről gondolkodtak. Azt hiszem, akkor és ott kezdődött meg a rendszerváltás.”
A 30 évvel ezelőtti találkozó még élő résztvevői május derekán ismét összegyűltek. A kétnapos rendezvényen mutatták be a Fiatal Írók Találkozója, Lakitelek, 1979-2009 című könyvet, amelynek CD-mellékletén Illyés Gyula akkori felszólalása is hallható. Bahget Iskander munkáiból kiállítás is nyílt, melyet a Kölcsey házban június közepéig tekinthetnek meg az érdeklődők.
„Véletlenek találkozásának köszönhetem, hogy Lakiteleken lehettem, de egész életemet meghatározza az a két májusi nap” – mondja szinte meghatódva a Kecskeméten élő fotóművész. – „A mostohakörülmények között készített fekete-fehér fotókat azóta is megkülönböztetett figyelemmel őrzöm, mert ez az anyag nem csak egy képgyűjtemény, hanem történelem.”
Varga Géza